Co je podologie a čím se zabývá?

Podologie je mladá, mnohostranná dynamická disciplína. Dříve kosmetickým, dnes již medicínským oborem v pedikérské oblasti. Podologie slouží k preventivní a rekondiční péči o nohy.

Podologové se zabývají bolestmi nohou, hygienou, otlaky, kuřími oky, popraskanou kůží a specializovaným zhotovením silikonových korektorů, nehtových náhrad sloužících ke korekci nehtu a nehtových rovnátek při zarůstání nehtů.

Proč by diabetici měli volit přístrojovou pedikúru?

Pacienti s onemocněním diabetes mellitus mají pokožku nohy velmi náchylnou ke vzniku trhlinek, kterými může do nohy snadno vstoupit infekce. Při přístrojové pedikúře nevzniká poranění a nedochází k porušení integrity kůže. Jedná se o velmi šetrné ošetření, při němž jsou zásadně vyloučeny ostré čepelky či skalpely.

U mokré pedikúry se nohy rozmáčí ve vodní lázni a změklá kůže se ošetřuje ostrými nástroji (zpravidla skalpelem). U diabetiků trpících neuropatií je riziko poranění vyšší z důvodu necitlivosti nohy.

Co je neuropatie?

Neuropatie je nezánětlivé poškození funkce i struktury periferních nervů, na poškození má vliv dlouhodobě zvýšená glykémie. Důsledkem je převážně snížená citlivost dolních končetin. Při této snížené citlivosti může u diabetiků snadno dojít k poranění plosky nohou, protože bolest necítí. Poranění vzniká snadno při chůzi bez obuvi, čímž vznikají oděrky.

Plísňové onemocnění nohou

Plísňové onemocnění nohou (tinea pedis) postihuje jakoukoli část nohy, převážně se však vyskytuje mezi prsty. Onemocnění se projevuje popraskanou, olupující se kůží, později se mohou vytvořit puchýře. Je nezbytné zahájit léčbu včas, neboť infekce způsobuje defekty kůže sloužící jako vstupní brána pro bakterie. Neléčená plíseň se dále rozšiřuje a postihuje i nehty.

Plísňové onemocnění nehtů

Plísňovým onemocněním nehtů (onychomykóza) v Česku trpí podle statistik až třetina lidí. Příčiny mohou být různé – od oslabené imunity až po nevhodnou obuv. Mykóza na nehtech je úpornější. První známkou onemocnění bývají hnědé nebo žluté nehty. Nehty jsou silnější, popraskané a deformované, ztrácí svůj lesklý povrch a rozpadají se. Ani zde není radno přehlížet příznaky. Nejedná se pouze o kosmetickou vadu, jak se mnoho lidí může domnívat. V pokročilých stádiích způsobuje různé komplikace – oslabuje imunitu, vede k rozvoji chronických onemocnění a k alergickým reakcím. Postižená bývá zpravidla i pokožka v okolí nehtů. Pokud není onychomykóza léčena, způsobuje bolestivé deformity nehtů, poškození nehtového lůžka a postupně zcela zničí strukturu nehtů, což vede k jejich ztrátě.

V žádném případě není radno plísňová onemocnění zanedbávat, mohou dokonce upozornit na dosud nezjištěný diabetes!

Jak zabránit plísňovým onemocněním?

Plísním se daří ve vlhkém prostředí. Pokožku nohou je potřeba udržovat v suchu, zejména mezi prsty. Je potřeba pravidelně větrat boty, nosit bavlněné ponožky a zamezit chození na boso. Také se doporučuje nehty pravidelně zastřihávat narovno.

Léčba a prevence spočívá v zabránění infekci. Chceme-li vyléčit plísně, musíme zabít spóry a zastavit šíření mykózy v těle. Léčba plísně nehtů se provádí lokálními i perorálními antimykotiky nebo laserovou terapií, kterou doporučí lékař. Mykotická infekce v počáteční fázi je snadno léčitelná, v pokročilých stádiích léčba trvá déle.

Co je kuří oko a jak vzniká?

Kuří oko je důsledkem dlouhodobého mechanického dráždění jednoho místa v určité části nohy. Vzniká převážně z důvodu nevhodně zvolené obuvi. Ženy jsou ke vzniku kuřích ok náchylnější, neboť častěji nosí úzké boty.

Kuří oko se jeví jako tvrdý útvar zrohovatělé kůže. Zbavíme se ho tehdy, odstraníme-li příčinu tlaku a tření.

Co jsou ragády a jak vznikají?

Příčinou vzniku je zejména suchá kůže. Na chodidlech se nachází velké množství potních žláz, které nás chrání před přehřátím a napomáhají termoregulaci. Nenachází se zde však mazové žlázy, čímž se kůže na ploskách nohou vysušuje. Kůže se rovněž stává sušší vlivem stárnutí pokožky nebo v případě dermatologických a diabetických problémů. Vyvarovat bychom se měli také nesprávně zvolené obuvi či chůze naboso (po kamení, písku) v letních měsících, kdy je kůže působením tepla náchylná k přesychání.

Ragády vznikají na místech, která jsou opakovaně vystavována zátěži. Stálým tlakem vzniká zrohovatělá nažloutlá silná vrstva, která začíná bolet. Kůže ztrácí elasticitu a začíná praskat. Tvoří se velké úzké štěrbinovité trhliny kůže, někdy až do hloubky, kde se nacházejí vlásečnice cévního systému, čímž trhliny krvácejí. Rovněž jsou narušeny receptory, které ohlašují bolest.

Cestou k vyléčení je závazná spolupráce klienta s pedikérkou. Zvolený postup ošetření a aplikace vhodného přípravku přispěje k zotavení prasklin, odstranění hyperkeratózy (nadměrného rohovatění) a návratu ke zdravým nohám.

Zarůstání nehtů a jejich ošetření

Zarůstání nehtů trápí všechny věkové skupiny populace. Potíže se objevují nejčastěji na palci u nohy, ale mohou postihnout i jiné prsty. Při zarůstání vzniká bolestivý otok na nehtovém valu, bolest člověka omezuje v pracovní i sportovní aktivitě.

Příčiny zarůstání nehtů jsou různé – špatně zvolená obuv, genetická predispozice, metabolické onemocnění, nadváha, špatná péče o nehty či hygiena.

Spousta lidí tento závažný problém odkládá, provádí domácí ošetření a čekají, že bolest sama zmizí. Někdy se snaží bolest vyřešit vystřižením nehtu nesterilním nástrojem (kleště, nůžky), čímž vzniká riziko infekce různých podob. Po určité době zanedbané péče se může objevit zánět. U rizikových skupin osob (např. lidé s cukrovkou) je hojení rány dlouhodobým procesem.

Pokud Vás trápí zarůstající nehty, vždy vyhledejte pomoc odborníka a nesnažte se problém odstranit sami. Je potřeba vyřešit příčinu, aby nehty dále nezarůstaly. Při opakované samoléčbě a vystřihování nehtu je potřeba přistoupit k odbornému chirurgickému zákroku, při němž se vystřihne či vyřízne kus nehtu.

V podologické praxi se k problému přistupuje komplexně. Pedikérka zhodnotí závažnost problému a zjistí příčinu. Stanoví individuální plán léčby. Nabízí se různé metody řešení, přičemž Váš stav nemusí dojít až ke zmiňovanému chirurgickému zákroku.

Jedním z prvních kroků je použití pružné pásky využívané ke kineziotapingu. Pomocí pásky se odtahuje val kůže, aby došlo k uvolnění a odeznění akutní bolesti.

Dalším krokem je tamponáda, tu však nelze provádět při již vzniklém zánětu. Na postiženou část se aplikuje dezinfekce a nehet se případně upraví. Šetrně se vloží proužek tamponády napuštěné dezinfekcí pod část zarůstajícího nehtu.

V podologii lze zarůstající nehty řešit také pomocí nehtových rovnátek. Touto problematikou se zabývá tzv. ortonyxie. Zde se na nehtovou destičku nasadí plastový proužek nebo drátek (stejný, který se používá v ortodoncii k rovnání zubů), aby se nehet postupně narovnával. Jedná se o precizní a časově náročnou léčbu, pomocí níž se nehet srovná do správného tvaru. Ačkoli je tato metoda složitá, má velký úspěch.

Ortonyxie

Ortonyxie je obor spadající pod podologii, který se zabývá rovnáním zarůstajících nehtů pomocí plastových či kovových spon. Jedná se o podobné využití rovnátek jako v ortodoncii (rovnání zubů).

Rovnátko je vytvarováno na míru problematického nehtu, čímž pomáhá tento problém odstranit a do budoucna mu předcházet.